Shotokan kata – standardizace JKA WF

 

Více jak půl století uplynulo od vydání publikace starou publikaci KARATE-DO KYOHAN a více jak sedmnáct let starou serii BEST KARATE. Různé knihy, některé v angličtině, se snažily popsat patnáct Shotokan kata, na základě osobních výkladů jednotlivých autorů. Cílem standardizace  JKA Kata je sjednotit provádění všech JKA Kata zejména pro výuku a soutěže. Proces standardizace kata u JKA WF je procesem postupným. Tento proces započal rozhodnutím Shihankai a JKA Headquaters v  září 1993. Více jak pět let trvalo nežli vznikla kniha  KARATE-DO KATA Volume 1 ( JKA WF ) a poprvé se podle této standardizace mělo soutěžit na Shoto World Cupu v roce 2003. Publikace KARATE-DO KATA je přijata jako oficiální výuková pomůcka Shihankai JKA WF. Tato publikace je prvním dílem z pětidílného souboru KARATE-DO KATA.

 

Motokuni Sugiura – šéfinstruktor JKA WF

 

V procesu standardizace byla použita a porovnávána následující díla:

 

Karate-do Kyohan                         Gichin Funakoshi                        Kobundo Shotei, 1941

Karate kata – formální cvičení    Masatoshi Nakayama                Kodansha Int., 1968-1970

Best Karate                                      Masatoshi Nakayama                Kodansha Int.,1977

Karate-do Shusei                           Keio Gijuku                                  Taiikukai KC, 1936

Rentan Goshin Karate-jutsu       Gichin Funakoshi                        Kobundo Shotei, 1936

 

 

 

 

Všeobecné pokyny k provádění kata.

 

1)  přesný počet a význam technik.

Každá kata má přesně stanovený počet technik, které mají svůj význam. V kata existují tzv. důležité a kritické body. Důležitým bodem se rozumí technika či sekvence technik, která je pro kata specifická a jejím cílem je přesně naučit určitou kombinaci či novou techniku. Kritický bod je zpravidla technika či sekvence, která je důležitá zejména pro posuzování úrovně cvičence či závodníka. Jedná se o zpravidla techniky, které lze vysvětlit či aplikovat rozdílným způsobem. Nesprávné provedení takovéto techniky je nepochopením významu kata.

 

2)  začátek kata

Povel REI  se provádí v postoji musubi dači, následuje povel YOI ( pozice připravenosti ) v postoji Hačidži dači. Ten zaujímá cvičenec z pozice musubi dači polovičním úkrokem levé nohy v levo a polovičním úkrokem pravé nohy vpravo. Současně se obě ruce kříží před tělem, hřbety pěstí směřují vpřed. Celý pohyb musí začít a skončit najednou.

 

3)  konec kata

Povel NAORE ( závěrečná pozice ) cvičenec se stahuje do Hačidži dači a následuje povel REI ( musubi dači ). Ten cvičenec zaujme polovičním stažením levé nohy a pravé nohy na střed do postoje musubi dači.

 

 

 

 

Poznámka autora. 

Tato pracovní pomůcka je určena především trenérům a rozhodčím, kteří se chtějí zabývat standardizací Shotokan kata JKA WF.  K vytvoření byly použity oficiální materiály:

 

Best Karate  volume 5                   Masatoshi Nakayama                Kodansha International

Karatedo kata volume 1               Motokuni Sugiura                        Shihankai JKA WF Tokyo 2003

 

Jiří Fencl